Softwarový model firewallu

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Tato bakalářská práce se zabývá problematikou bezestavových paketových filtrů a algoritmů klasifikace paketů. Hlavním úkolem je vytvořit softwarovou implementaci firewallu a změřit rychlost klasifikace paketů. Implementovaný klasifikátor využívá pro klasifikaci algoritmus Perfect-Hash. Klasifikátor je implementován v několika verzích. Jako implementační jazyk je použitý jazyk C, pro samotný klasifikátor a jazyk Python, pro vytvoření pomocných datových struktur. Jazyk C byl zvolen kvůly jeho rychlosti.
This bachelor thesis deals with stateless packet filters and packet classification algorithms. The main task is to implement a software firewall and measure the speed of packet classification. The implemented classifier uses the Perfect Hash Classification Algorithm. The classifier is implemented in several versions. The C language is used for classifier implementation, Python language is used to create auxiliary data structures. The C language was chosen because of its speed.
Description
Citation
ŠVEC, M. Softwarový model firewallu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2011.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Informační technologie
Comittee
doc. Ing. Zdeněk Kotásek, CSc. (předseda) prof. Ing. Martin Drahanský, Ph.D. (místopředseda) Ing. Vítězslav Beran, Ph.D. (člen) Dr. Ing. Petr Peringer (člen) doc. Ing. Ondřej Ryšavý, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2011-06-14
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se pak seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm velmi dobře (B). Otázky u obhajoby: Jaký je průměrný poměr časů na vykonání operací LPM a PHCA u všech realizovaných variant? Jaký je rozdíl v rychlosti běhu LPM nebo PHCA v C a Pythonu? Jaká je časová závislost vlastního PHCA na počtu vstupních pravidel? Nejrychlejší varianta využívá pro LPM algoritmus Tree Bitmap, který je vhodný zejména pro HW implementaci. Nebylo by vhodnější pro softwarový model využít jiný algoritmus, např. bez bitových operací? Pokud ano, jaké možnosti se nabízejí? Je implementovaný softwarový model firewallu připraven i na IPv6?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO