Popis japonských znaků

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Japonský jazyk má z historických důvodů velmi komplikovanou ortografickou stránku skládající se z více různě propojených abeced, kde jednotlivé znaky mohou být jak logogramy (znaky reprezentující celá slova) tak fonogramy (znaky reprezentující jednotlivé zvuky či slabiky jazyka). Při vyhledávání nebo například sepisování slovníku japonštiny se musí použít různé netriviální metody řazení těchto znaků do skupin, například podle počtu tahů štětcem nebo řazení podle radikálů (základních stavebních kamenů znaku). Cílem této práce je najít ideální strukturu databáze popisující japonské znaky a vztahy mezi nimi. Zároveň byla vyvinuta ukázková výuková a pomocná aplikace pro studenty japonštiny. Aplikace je vyvinuta pro internetové použití a je postavena na nejmodernějších webových technologiích, jako jsou Google Web Toolkit a Java servlety.
The Japanese language has from historical reasons a very complicated orthographical system based on more interconnected alphabets where the characters can be logograms (characters representing whole words) as well as phonograms (characters representing single sounds or syllables of a language). When searching or compiling a japanese dictionary various nontrivial methods of sorting these characters have to be used, e.g. sorting them by number of strokes or by radicals (basic building elements of a character). The aim of this thesis is to find an ideal database structure to accurately describe japanese characters and relationships between them. For good measure, a demonstration application has been developed, which can be used as a learning and revision tool for japanese students. The application is intended for internet use and it has been put together using the most up to date web technologies, such as Google Web Toolkit and Java servlets.
Description
Citation
HOLÁŇ, J. Popis japonských znaků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2010.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Informační technologie
Comittee
doc. RNDr. Jitka Kreslíková, CSc. (předseda) doc. Dr. Ing. Otto Fučík (místopředseda) Ing. Vítězslav Beran, Ph.D. (člen) Ing. Martin Hrubý, Ph.D. (člen) Ing. Zbyněk Křivka, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2010-06-17
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se pak seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm A. Otázky u obhajoby: Uvažoval jste o využití této aplikace v praxi? Jak by se dala aplikace do budoucna rozšířit? Zkoumal jste existenci databáze Kanji znaků a jejich import do vaší databáze? Jakou velikost by měla vaše databáze, kdyby obsahovala 5tis. znaků? Roste velikost databáze lineárně, nebo kvadraticky?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO