Implementace algoritmu pro shlukování hran grafu

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Cílem této práce je prozkoumat možnosti rozložení grafu a shlukování hran, aby se vylepšila celková přehlednost grafu a zredukovalo se rušení. Po shrnutí dostupných nástrojů je detailněji popsána vybraná metoda, která vylepšuje zobrazení grafu bez nutnosti změny pozice uzlů. Práce popisuje implementaci knihovny v jazyce C++ a vytvoření aplikace, pomocí které je možné použít tento algoritmus na jednoduché, ale i rozsáhlejší grafy s větším počtem uzlů a hran. Výsledné grafy je možné exportovat do vektorového formátu SVG a případně zkonvertovat do bitmapového formátu PNG.
The objective of the thesis is to explore graph layout and edge clustering to improve graph visibility and the overall edge crossings. A summary of tools focusing on improving of graph visualisation is given. The thesis describes in more details a method of geometry--based edge clustering. Further, the method is implemented in a C++ library. The library itself can handle both simple and more complex graphs with a lot of vertices and edges.
Description
Citation
KLIMČÍKOVÁ, I. Implementace algoritmu pro shlukování hran grafu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2015.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Inteligentní systémy
Comittee
doc. Ing. František Zbořil, CSc. (předseda) prof. RNDr. Alexandr Meduna, CSc. (místopředseda) Ing. Vladimír Bartík, Ph.D. (člen) Ing. Michal Bidlo, Ph.D. (člen) Ing. Martin Hrubý, Ph.D. (člen) Ing. William Steingartner, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2015-06-23
Defence
Studentka nejprve prezentovala výsledky, kterých dosáhla v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Studentka následně odpověděla na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studentky na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm B. Otázky u obhajoby: Z jakého důvodu byly použity vlastní datové typy a algoritmy pro reprezentaci základních geometrických entit (např. Point) a operací nad nimi? Nebylo by lepší využít jejich ekvivalenty poskytované v knihovně CGAL? Jakým způsobem je určen počet shluků na hraně řídící sítě pro algoritmus K-means?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO