Řízení provozu ve vysokorychlostních sítích v prostředí DPDK

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
C
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Předmětem této bakalářské práce je plánování síťového provozu ve vysokorychlostních sítích. V práci je popsán framework DPDK, který lze využít pro rychlé zpracovávání paketů. Jsou popsány obecné mechanismy plánování síťového provozu a plánování provozu v Linuxu pomocí nástroje tc. Dále je představen návrh a implementace plánovače síťového provozu v prostředí DPDK pro sítě o šířce pásma 10 Gbps. Pro plánovač je použit komplexní mechanismus hierarchického modelu zásobníku žetonů. Systém byl otestován pomocí generátoru síťového provozu Spirent.
This bachelor thesis is focused on traffic shaping in high speed networks. It presents framework DPDK, which can be used for fast packet processing. General traffic shaping mechanisms are described as well as traffic shaping in Linux using program tc. It also introduces a design and implementation of traffic shaper using DPDK framework for networks with 10 Gbps bandwidth. The traffic shaper uses a complex mechanism of hierarchical token bucket. The system was tested using high speed traffic generator Spirent.
Description
Citation
DOLEŽAL, P. Řízení provozu ve vysokorychlostních sítích v prostředí DPDK [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2017.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Informační technologie
Comittee
prof. Ing. Miroslav Švéda, CSc. (předseda) doc. Ing. František Zbořil, Ph.D. (místopředseda) Ing. Zbyněk Křivka, Ph.D. (člen) Ing. Igor Szőke, Ph.D. (člen) Ing. Marcela Zachariášová, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2017-06-16
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm C. Otázky u obhajoby: V práci uvádíte, že se výkon aplikace zvyšuje s rostoucím počtem přidělených vláken. Z grafů však vyplývá, že pro některé případy aplikace zvládne zpracovat na dvanácti jádrech znatelně méně paketů než na šesti jádrech (viz. obrázky D.2 a D.3). Čím je tento jev způsoben?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO