Metody extrakce charakteristických rysů obličeje

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Tvár je dlhodobo jedna z najatraktívnejších dostupných biometrií človeka pre jej ľahké a pohodlné nasnímanie. Využitie je široké - od bezpečnosti, cez monitorovanie až po zábavný priemysel. Táto práca predstavuje doménu biometrie tváre a analyzuje 3 extrakčné metódy charakteristických rysov tváre - PCA, LBP a HOG. Súčasťou práce je tiež efektívna implementácia týchto algoritmov spolu s navrhnutým grafickým používateľským rozhraním využitým na experimentovanie s touto implementáciou a na vyhodnotenie jej úspešnosti na sade snímok zachytávajúcich osoby v rôznych podmienkach.
The face has been one of the most attractive available human biometries for a long time due to it's easy and convenient way to obtain it. Possibilities of it's utilization are broad - from security, through monitoring up to enternainment industry. This work presents the domain of face biometry and analyses 3 extraction methods of facial features - PCA, LBP and HOG. A part of this work is also an efficient implementation of these algorithms including GUI designed to experiment with this implementation and to evaluate its performance on a set of images capturing people in various conditions.
Description
Citation
ADAMČEK, Ľ. Metody extrakce charakteristických rysů obličeje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2017.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Informační technologie
Comittee
prof. Ing. Adam Herout, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Ondřej Ryšavý, Ph.D. (místopředseda) doc. RNDr. Milan Češka, Ph.D. (člen) Ing. Tomáš Martínek, Ph.D. (člen) Ing. Michal Španěl, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2017-06-14
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm A. Otázky u obhajoby: Proč ve svém řešení používáte u algoritmu HOG 70 košů (binů, běžně se jich využívá 9)? Co znamená u Vašeho řešení algoritmu HOG pojem "region" a proč jste jich zvolil právě 6? V literatuře se dělí okno na bloky o velikosti typicky 2x2, které jsou složeny z buněk o velikosti 8x8.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO