Aplikace mravenčích algoritmů

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
C
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Práca sa zaoberá základným optimalizačným algoritmom Ant Colony Optimization (ACO) - Ant System (AS) a jeho rozšírením Ant Colony System (ACS) na probléme obchodného cestujúceho (TSP). Podstatou týchto algoritmov je nájdenie optimálneho riešenia (najkratšej cesty) v zadanej inštancii obsahujúcej niekoľko miest. Demonštruje overenie fungovania oboch algoritmov, experimentálne skúmanie vplyvu nastaviteľných parametrov mravčích algoritmov na výsledok. Ďalej je práca zameraná na skúmanie myšlienky optimalizácie detekcie hrán v obrazoch zavedením modifikácie do predstaveného existujúceho riešenia. Experimenty modifikovaného riešenia sú vykonané a porovnané s pôvodným.
The presented thesis focuses on the basic optimization algorithm of Ant Colony Optimization (ACO) - Ant System (AS) and its extension, Ant Colony System (ACS) on Traveling Salesman Problem (TSP). The essence of these algorithms is to find the optimal solution (the shortest path) in a specified instance containing several locations. The thesis demonstrates verification of behaviour of both algorithms, experimental study of impact of adjustable parameters of ant algorithms on result. Furthermore, the thesis is focused on examining the idea of optimizing detection of image edges by introducing a modification into an existing solution. Modified solution experiments are performed and compared to the original.
Description
Citation
KAŠČÁK, I. Aplikace mravenčích algoritmů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2018.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Informační technologie
Comittee
doc. Ing. František Zbořil, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Martin Čadík, Ph.D. (místopředseda) doc. RNDr. Dana Hliněná, Ph.D. (člen) doc. Ing. Jan Kořenek, Ph.D. (člen) Ing. Vladimír Veselý, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2018-06-13
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm C. Otázky u obhajoby: Jaká je výpočetní náročnost navrženého řešení? Jak dlouho trvá řešení v závislosti na velikosti instance TSP / obrazu. Jakou mravenčí algoritmus přináší výhodu v úloze detekce hran? Dle přiložených obrázků je patrné, že úspěšnost detekce je spíše podprůměrná a výsledek velmi závisí na nastavení parametrů, které musí být vyladěny pro konkrétní obraz. Proč jste se nevěnoval raději podrobnějšímu vyhodnocení TSP?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO