Výpočetní historie Turingových strojů a jejich generování gramatikami s rozptýleným kontextem

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Cílem této diplomové práce je navrhnout metodu , která by na vstupu očekávala Turingův stroj a na výstupu by byla propagujucí gramatika s roptýleným kontextem . Jazyk výstupní gramatiky by byl tvořený množinou řetězců reprezentující všechny validní výpočetní historie stroje na vstupu . Následně se tato práce zabývá otázkami , které z existence takového algoritmu vystávají , zejména ve vztahu k předpokladům , které dosud o výpočetní síle propagujících gramatik s rozptýleným kontextem existují . Názorné ukázky práce s těmito gramatikami a implementace představeného algoritmu v jazyce Haskell jsou také součástí této diplomové práce .
The purpose of this thesis is to show a method, that would transform given Turing machine into propagating scattered context grammar, which language contains all valid computational histories of that particular Turing machine. Afterwards this thesis deals with questions arising from existence of such algorithm, especially in regards to the current knowledge about power of propagating scattered context grammars. Practical examples and implementation of proposed algorithm is also part of this thesis.
Description
Citation
KAJAN, D. Výpočetní historie Turingových strojů a jejich generování gramatikami s rozptýleným kontextem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2015.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Matematické metody v informačních technologiích
Comittee
prof. Ing. Tomáš Vojnar, Ph.D. (předseda) prof. Ing. Martin Drahanský, Ph.D. (místopředseda) doc. Ing. Radek Burget, Ph.D. (člen) Ing. Martin Hrubý, Ph.D. (člen) Doc. Věra Rozinajová, Ph.D. (člen) doc. Ing. Ondřej Ryšavý, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2015-06-24
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm " A " Otázky u obhajoby: Z jakého důvodu je třeba v algoritmu zvlášť řešit první konfiguraci Turingova stroje? Uvádíte i jednodušší alternativní verzi, rozdíl je skutečně jen v oddělovačích? Výsledné gramatiky obsahují i pro jednoduché Turingovi stroje množství pravidel. Bylo by možné provést nějakou vhodnou redukci?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Přístup k plnému textu prostřednictvím internetu byl licenční smlouvou omezen na dobu 1 roku/let
DOI
Collections
Citace PRO