Nová scéna Besedního domu Vyškov - novotvar v historickém prostředí

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury
Abstract
Cílem této práce bylo vytvořit dostavbu ke stávajícímu Besednímu domu ve Vyškově. Návrh řeší prostor v místě proluky vzniklé v průběhu 20. století a zatraktivnění vstupu do centra města v této části městské památkové zóny. Návrh v tomto místě upřednostňuje průchod pro pěší s parkovacími místy pouze pro zaměstnance okolních objektů, zaměstnance a divadelníky pro besední dům a případně pro rezidenty. Parkoviště je přesunuto za objekt bývalé fary (dům s č.p. 2). Navržená budova respektuje návaznost na výšku podlaží a výškové dělení fasády sousedního objektu besedního domu. Ve stávajícím besedním domě dochází ke kontaktu několika druhů funkcí a to je pro tento stávající objekt v nynějším stavu vysoká zátěž. Dostavba doplňuje besední dům o nový sál s foyer, zázemím pro zaměstnance a členy divadelního spolku a také funguje jako víceúčelový objekt. Návrh je rozdělen do 3 etap. První etapa řeší dopravní situaci v ulici Kostelní a řeší návaznost nejen nové dostavby besedy, ale také okolních objektů, včetně obchodního domu a obytné zástavby v tomto místě. Ve druhé etapě dochází k samotné realizaci dostavby vyškovské besedy s co nejmenším narušením provozu stávající besedy. Třetí etapa řeší blízké okolí a úpravu ploch v těsné blízkosti dostavby a umožňuje vytvořit dostatečný předprostor pro rozptylové plochy před vstupem do nově navržené dostavby. Třetí fáze je spojena s úpravami ve stávajícím besedním domě – přesun hygienických zařízení do novostavby a zvětšení foyeru.
The aim of this thesis was to create a completion to an existing beseda house in Vyškov. The proposal solves the space in the place of the loopholes created during the 20th century and the attractiveness of the entrance to the city center in this part of the urban conservation area. The proposal in this area favors a pedestrian passage with parking spaces only for employees of nearby buildings, employees and theater workers of the beseda house and potentially for residents. The car park is moved to the rectory (house number 2). The designed building respects the connection to the height of the floors and the height division of the facade of the neighboring house of the new object. Beseda house consists of many functions which implies that there is a high burden for this building in its current state. The completion refills by a new house with a new hall with foyer, facilities for employees and members of the theater association and also operate as a multifunctional object. The proposal is divided into 3 phases. The first phase solves the traffic situation in Kostelní street and also deals with the continuity not only of the new object, but even with of the surrounding buildings, including the market store and residential buildings in this place. In the second phase, the new building is realized with minimal disruption of the present beseda house. The third phase discuss the nearby surroundings and landscaping in close proximity to the building and allows for a sufficient pre-space for the scattered surfaces before entering the newly designed building. The third phase is connected with modifications in an existing beseda house - moving of hygienic equipment to the new building and enlarging the foyer.
Description
Citation
PAGÁČ, M. Nová scéna Besedního domu Vyškov - novotvar v historickém prostředí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2018.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Architektura
Comittee
doc. Ing. arch. Eva Králová, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Miloslav Meixner, CSc. (člen) Ing. arch. Jan Obrtlík, Ph.D. (člen) Ing. arch. Zdeněk Pospíšil (člen) Ing. arch. Martin Šikula (člen) Ing. arch. Miloš Tabarka (člen)
Date of acceptance
2018-05-21
Defence
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO