Hluboké neuronové sítě: implementace pro vestavěné systémy

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
C
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Cílem této práce je první navrhnout a implementovat aplikaci pro vestavěné systémy rea-lizující konvoluční neuronovou síť jenž klasifikuje čísla MNIST, ve druhé části pak optima-lizovat paměťové a energetické nároky této sítě. Práce v teoretické části popisuje základyneuronových sítí a výpočetní platformy Cortex-M pro vestavěné systémy. Následuje popisimplementace, síť je první vytvořena a naučena pomocí knihovny Theano v Pythonu naPC a poté je převedena do C pro vývojovou desku STM32F429 Discovery, kde je následnéoptimalizována. Optimalizace je zaměřena na konvoluci, skalární součin a formát uloženívah a biasů sítě.
The goal of this thesis is to firstly design and implement an application for embeddedsystems which will classify MNIST numbers and secondly optimize energy and memoryrequirements of this network. The basics of neural networks, Cortex-M processor cores andembedded devices are described in the theoretical part. Followed by implementation details.Networks learning is done with Python and Theano library on a PC. The network is thenconverted to C for a board STM32F429 Discovery. Last part consist of network optimization,which focuses on convolution, dot product and number representation of weights and biasesof the network.
Description
Citation
MATĚJ, A. Hluboké neuronové sítě: implementace pro vestavěné systémy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2018.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Bioinformatika a biocomputing
Comittee
prof. Ing. Lukáš Sekanina, Ph.D. (předseda) doc. Ing. František Zbořil, Ph.D. (místopředseda) Ing. Ivana Burgetová, Ph.D. (člen) doc. RNDr. Milan Češka, Ph.D. (člen) Ing. Tomáš Martínek, Ph.D. (člen) doc. Ing. Radomil Matoušek, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2018-06-19
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm " C ". Otázky u obhajoby: Můžete prosím nastínit s pomocí vhodně zvolené ukázky kódu na úrovni jazyka assembler, jak se uplatnily specializované instrukce z bodu 4) zadání? Srovnejte např. krátký úsek kódu bez využití optimalizací a např. za situace, kdy v překladači použijete parametr "-O3". Je možné vaši stávající implementaci na platformě ARM Cortex-M využít s trénovacím/testovacím datasetem CIFAR? Co by bylo eventuálně potřeba doplnit či pozměnit?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO